středa

Lemování rovným proužkem jednoduchým nebo dvojitým


Než budete lemovat:

Není nějaký NEJlepší způsob. Je to proto, že způsobů našívání lemovacího proužku je prostě více. Záleží na tom, jaký výrobek potřebujete olemovat.

Zásada je, že rovné okraje lemujeme proužkem stříhaným po niti. Stříhejte vždy z šířky látky nikoli po délce. Je to proto, že vždy bude materiál mírně pružit a bude se s ním lépe pracovat, protože quilt je výrobek, který se může mírně vlnit a takto stříhaný lem se mu přízpůsobí.

Šikmým proužkem lemujeme pouze oblé okraje.

Jednoduchý nebo dvojitý? Já lemuji prostírání a podobné výrobky jednoduchým proužkem, deky pak proužkem dvojitým. Ať pracujete jakkoli, můžete si před našíváním sežehlit některou část proužku, pokud Vám to vyhovuje. Myslím, že každý si najde časem svůj způsob. Co se dek týká, tak pokud dělám charitativní deky, tak lemuji ze zadní strany dopředu, stříhám proužek širší a našívám proužek na stroji. Našívám tak daleko od okraje, aby překrytí na přední stranu bylo širší než na zadní. Malé odchylky tolik nevadí a lem nebude vypadat nezvládnutý.
Moje deky a deky, které dávám jako dárek, vždy lemuji dvojitým proužkem a to tak, že našívám z lícové strany a to tak, aby na zadní straně přeložený okraj dosahoval ke našití. Poté přišívám skrytým stehem.

Na lemování jsem použila pruh látky široký 5 cm. Proužek na lemování je stříhaný po niti, vůbec nemusí být šikmý. Je jednoduché pravidlo, na oblé tvary šikmý proužek je na zaoblené tvary, na rovné je rovný. Šikmý práci komplikuje. Konec jsem zažehlila pod úhlem 45°. Začátek jsem nechala volný lem přišívala od místa označeného nůžkami. Šev je vzdálený asi 1,2 cm od okraje. Samozřejmě si každý přizpůsobí šířku proužku svým potřebám.

Před došitím do rohu jsem látku složila a zarýhla linku pod úhlem 45°.

Pokračovala jsem k označené lince a pak jsem odšila šikmo až do rohu. Odšitý roh krásně složení podrží, je tedy důležité šít přesně.

Nit nestříhám, jen jehlu nechám v horní pozici. Pruh látky jsem přeložila podle odšité linky směrem nahoru…

… s okrajem zase dolů.

Další stranu jsem šila hned od začátku přeložení .

Po ušití posledního rohu jsem ukončila šití a označila jsem si přesnou délku pruhu. Pruh jsem složila k přeloženému rohu, látky mírně při měření napínala a odstřihla.

Pruhy jsem sešila v místě přeložení.

Pruhy jsem sešila v místě přeložení.

Lemovací pruh jsem přeložila, otočila směrem do rubu a přišila skrytým stehem ručně. Přeložení je možné zažehlit před našíváním pruhu (dolní obrázek), případně i v místě prvního našívání.. Není to nutné, já to nedělám. Růžky jsem složila na opačnou stranu než na lícové straně. Další možností je našívat lemování z rubové strany, pak otočit směrem do líce a lem přišít na stroji.


U DVOJITÉHO PROUŽKU je to stejné. Ještě ukážu, jak jednoduché i dvojité pruhy nadstavovat:Sežehlení na polovinu a zažehlený konec pruhu:

Našívání opět nezačíná od kraje, ale konec nechám volný:
Postup v rohu je stejný jako u jednoduchého proužku.

Při došití lze jednoduše vložit volný konec do vzniklé kapsy a došít... 

...nebo zvolit úhlednější spojení. Pruh jsem ustřihla v místě, kde končí přeložený trojúhelník (zažehlení na začátku šití). Ten určí zastřižení. Je to jednoduché - pruh látky musí být vždy delší o stejnou délku jakou je šířka pruhu. 
Látky pak sešiju pod úhlem 45° jako při napojování délky pruhu. Podobně jako při jednoduchém lemování A ještě videa. Část první TADY, část druhá ZDE, část třetí TADY


Další možnost:  Proužek nejdříve našít a přebývající materiál obstřihnout až po našití. Na začátku videa je právě dvojitý proužek nachystaný k našití a následnému zaříznutí. Tento způsob není náročný na udržení šířky našití od okraje. Tu pak jednoznačně určí přesné zastřižení.


Lemování jednoduchým proužkem - komentované, trochu delší. Je to shrnutí předcházejících tří krátkých videí. Lemování od začátku do konce. Pokud se nezobrazuje, tak video je TADY

Napojení lemování dvojitým proužkem. Video také TADY

Obal na knihu. Fotografie poskládané do videa. I  tady je vidět, jak dělám lemování. Deku lemuji dvojitým proužkem a opačně. Začínám na líci a na rubu zašívám v ruce skrytým nebo matracovým stehem. Pokud lemuji podkafíčka, prostírání nebo obaly, tak začnu na rubu a spodní nit používám takovou, aby co nejvíce splynula se vzorem na lícové straně. Většinou dělám jen s jednoduchým lemovacím proužkem. Pak otáčím do líce a prošivám na stroji. Prošití je stejně daleko od kraje jak z líce, tak z rubu. Proužek nijak nesežehluji, používám špendlíky v poslední době svorky na přidržení lemovacího pásku. Je možné si proužky zažehlit předem.Zpátky na blog Dílna jamala ZDE

Zpět na návody jamala TADYŽádné komentáře: